سبد خرید
هیچ محصولی در سبدخرید نیست.
100% پرداخت مطمئن!
تومان 0
علم کوچینگ چیست

علم کوچینگ چیست؟

فهرست مطالب

مقدمه

در این مقاله به بررسی بررسی میکنیم که دقیقا علم کوچینگ چیست؟، به بررسی تاریخچه کوچینگ میپردازیم، انواع کوچینگ را معرفی میکنیم و تفاوت کوچینگ و منتورینگ را مورد تحلیل قرار میدهیم.

در ادامه نیز شما را جهت شروع ثبت نام در دوره کوچینگ راهنمایی خواهیم کرد.

بررسی تاریخچه کوچینگ

علم کوچینگ در دهه‌های قبل با اشکال و عناوین مختلف همچون مربیگری، راهنما، دستیاری و یا حتی مشاوره در میان افراد شناخته می‌شد. برای اولین بار کلمه کوچینگ با معنایی شبیه به مفهوم امروزی خود، در سال 1937 توسط فردی به نام گوربی (Gorby) در یک مقاله چاپ شد.

اما در چهار دهه اخیر، این مفهوم نسبت به گذشته کاملاً به صورت جدی‌تر در جنبه‌های مختلف زندگی به ویژه زندگی حرفه‌ای و کاری افراد ورود پیدا کرده است. در واقع در سال 1980 فردی به نام Thomas Leonard در کشور آمریکا مفهوم امروزی کوچینگ را به همگان معرفی کرد.

علم کوچینگ چیست؟

کوچینگ در واقع یک نوع مربیگری است که هدف آن افزایش میزان بهره وری کسب و کار های مختلف است. این فرآیند سعی می کند که با از بین بردن نقاط ضعف یک کسب و کار و تقویت نقاظ قوت آن، کیفیت عملکرد آن را بهبود ببخشد. جالب است بدانید که این فرآیند توانسته است رونق کسب و کار های بسیاری را فراهم کند و به همین دلیل در انواع متفاوتی طراحی شده است.

فدراسیون بین‌المللی کوچینگ

15 سال پس از معرفی مفهوم کوچینگ توسط لئونارد، در سال 1995 مؤسسه غیرانتفاعی تحت عنوان ICF توسط گروهی از کوچ‌ها تأسیس شد. در واقع در ابتدای این مسیر، کوچ‌های فعال در آمریکا و نقاط دیگر جهان با هدف به اشتراک گذاشتن اطلاعات و تجربیات خود، مؤسسه ICF را افتتاح کردند.

فدراسیون بین المملی کوچینگ

با عضویت در این مؤسسه، کوچ‌ها می‌توانند در جهت توسعه و پیشرفت کوچینگ در سراسر جهان قدم برداشته و این حرفه را گسترش دهند. اکنون پس از گذشت 27 سال از افتتاح این مؤسسه، تعداد اعضای ICF به 30 هزار نفر رسیده است. اگر فردی بخواهد به عنوان کوچ توسط ICF تأیید شود، باید ابتدا حداقل 60 ساعت آموزش‌ کوچینگ دیده و سپس به صورت عملی فعالیت خود را شروع کرده و در این حوزه اثرگذاری داشته باشد.

به چه کسی کوچ می‌گویند؟

اکنون که با مفهوم کوچینگ و تاریخچه ظهور آن آشنا شدیم، بد نیست در مورد کوچ‌ها که در این فرایند دانش و تجربه خود را در اختیار افراد قرار می‌دهند نیز بیشتر بداینم. کوچ‌ها در فرایند کوچینگ به جای نصیحت کردن و ارائه دادن راه جل کمک می‌کنند تا فرد بتواند توانایی‌ها و استعدادهای خود را شناسایی کرده و از این ابزارها برای رسیدن به اهداف خود در جهت درست استفاده کند.

از دیدگاه کوچ‌ها هر فردی می‌تواند شخصاً برای مشکلات خود پاسخی ارائه دهد، اما معمولا اغلب افراد برای رسیدن به پاسخ‌های درست و کارامد، به کمک یک متخصص و همراه نیاز دارند. در قدم اول کوچ به شما کمک می‌کند تا به درک درستی از جایگاه فعلی خود رسیده و سپس در قدم بعدی، از آینده شخصی یا کاری خود نیز تصویر روشنی به دست آورید. این بدان معناست که فرد بتواند فاصله میان جایگاه فعلی و هدف بعدی خود را درک کرده و با کمک کوچ و بکارگیری ابزارهایی همچون گوش‌شنوا، پرسشگری مؤثر و ارائه بازخوردهای سازنده، برای رسیدن به این هدف تلاش کند.

به چه کسی کوچ میگویند

در واقع کوچ‌ها باعث می‌شوند تا فرد بتواند به شناخت بهتری از توانایی‌ها خود رسیده و از این شناخت و آگاهی در جهت پاسخ به نیازهای خود استفاده کند. در نهایت، یک کوچ، بامهارت، تجربه و دانشی که دارد، به فرد کمک می‌کند تا بتواند از مسیر ساده و شفاف‌تری به اهداف خود نزدیک شود.

معرفی انواع مدل‌های کوچینگ

فرایند کوچینگ بر اساس یک چارچوب مشخص علمی بر اساس انواع مدل‌های علمی مورد تأیید انجام می‌شود. یک کوچ با توجه به شرایط موجود از یکی از این مدل‌های کوچینگ استفاده می‌کند.  مدل‌های کوچینگ مختلفی وجود دارد که مهم‌ترین آنها عبارت‌اند از:

 • OSKAR
 • CLEAR
 • GROW
 • STEPPA
 • CIGAR
 • FUEL،
 • SOLVE ACHIEVE
 • و…

علاوه بر مدل‌های کوچینگ موجود و معروف، برخی از کوچ‌ها بر اساس تجربه و دانش خود یک مدل اختصاصی ایجاد کرده و از آن استفاده می‌کنند. اصولاً تمام مدل‌های کوچینگ از نظر ساختاری شباهت‌های بسیاری باهم دارند، اما معمولاً هر کدام از آنها در نوع خاصی از انواع کوچینگ استفاده شده و کاربرد دارند.

انواع مختلف کوچینگ با رویکردی تخصصی و ارائه راهکارهای کارآمد در حوزه‌های مختلف ورود کرده و خدماتی را به افراد ارائه می‌دهد. کوچینگ زندگی، کوچینگ بیزینس و کوچینگ فردی، سه مورد از مهم‌ترین انواع کوچینگ هستند که در ادامه به توضیح آنها می‌پردازیم.

کوچینگ زندگی یا همان لایف کوچینگ

یکی از اصلی‌ترین انواع کوچینگ بوده و به نوعی سایر شاخه‌های کوچینگ را در خود دارد. کوچینگ زندگی، تقریباً به تمام جنبه‌های زندگی افراد، یعنی زندگی شخصی و حرفه‌ای کمک می‌کند. لایف کوچ (Life coach) سبب می‌شود تا افراد بتوانند استعدادها و توانایی‌های خود را شناسایی کرده و از آنها در جهت رسیدن به اهداف خود استفاده کنند.

کوچینگ بیزینس یا کوچینگ شغلی

این نوع کوچینگ به عنوان کوچینگ کسب و کار نیز شناخته می‌شود، نسبت به سایر انواع کوچینگ در ایران طرف‌داران بیشتری دارد. این نوع از کوچینگ مخصوص مدیران کسب و کارها بوده و با ارائه راه‌کارهای علمی سبب پیشرفت بیزینس می‌شود. در واقع این نوع از کوچینگ در شناخت اهداف کسب و کار، ایجاد استراتژی مناسب، موفقیت در برابر رقبا و افزایش سود، به مدیران کمک می‌کند.

کوچینگ فردی یا کوچینگ رشد و توسعه فردی: کوچینگ فردی یکی از دیگر از انواع کوچینگ است. کوچینگ فردی فرایند هدایت رشد و توسعه شخص در حوزه‌های شخصی و حرفه‌ای است. این روش کوچینگ فرد را قادر می‌سازد تا اهداف خاصی از زندگی خود را شناسایی کرده و برای رسیدن به آنها تلاش کند. با کمک تکنیک‌های ارائه شده در کوچینگ فردی شخص می‌تواند از آنها در جهت عبور از چالش‌ها، پرورش تفکر خلاق و سازنده و ایجاد یک طرز تفکر مترقی استفاده کند. در ادامه لیستی از سایر انواع کوچینگ آورده شده است:

  • کوچینگ تحصیلی
  • سلف کوچینگ
  • کوچینگ موفقیت
  • کوچینگ سازمانی
  • کوچینگ شغلی
  • کوچینگ رشد معنوی
  • کوچینگ سلامت
  • کوچینگ مدیران اجرایی
  • کوچینگ رهبری
  • کوچینگ عملکردی
  • کوچینگ سازمانی

علم کوچینگ چیست و رابطه آن با موفقیت

بررسی اهمیت و ضرورت کوچینگ

اگر زندگی شخصی و حرفه‌ای افراد موفق را بررسی کنیم، متوجه می‌شویم که اکثریت این افراد در مسیر زندگی خود از کمک کوچینگ استفاده کرده و می‌کنند. این موضوع خود می‌تواند دلیلی بر اهمیت کوچینگ باشد. در دنیای سریع و رقابتی امروز، افراد در موقعیت‌های سختی قرار می‌گیرند که به واسطه آن مجبور به تصمیم‌گیری سریع و قاطع می‌شوند.

انتخاب و تصمیم‌گیری در شرایطی که ممکن است به دنبال آن تلاش چند ساله فرد تحت تأثیر قرار بگیرد، بسیار حساس و سخت خواهد بود. همچنین شرایطی را در نظر بگیرید که فرد به مرحله‌ای از زندگی می‌رسد که انرژی گذشته و انگیزه‌ای برای ادامه دادن نداشته باشد. گوچینگ می‌تواند در شرایط بالا و موقعیت‌های مشابه دیگر، مانند ناجی عمل کند. در این با کوچینگ وارد عمل شده و به دوز از قضاوت‌های شخصی، توانایی‌ها، فعالیت‌ها و اهداف فرد ارزیابی را ارزیابی کرده و در مسیر هدف و پیشرفت به وی کمک می‌کند.

تفاوت آموزش، مشاوره و منتورینگ با علم کوچینگ چیست؟

شاید در نگاه اول کوچینگ، آموزش، مشاوره و منتورینگ از نظر ویژگی‌های کلیدی به یکدیگر شباهت بالایی داشته باشند، اما باید بدانیم که در اصل با یکدیگر متفاوت هستند. در ادامه به مقایسه آنها می‌پردازیم.

آموزش

همه ما در طول زندگی خود در مدرسه و دانشگاه با فرایند آموزش و یادگیری آشنا شده‌ایم. یک معلم نسبت به دانش‌آموزان خود در یک حوزه علمی خاص دانش بالاتری داشته و در فرایند آموزش این دانش را با استفاده از تکنیک‌های تعاملی موجود، به دانش آموزان منتقل می‌کند. در نتیجه میان دانش مدرس و دانش آموز تفاوت وجود داشته و آموزش دهنده پاسخ درست مسائل را می‌داند.

منتورینگ

منتورینگ نسبت به موارد دیگر شباهت بسیار بیشتری با کوچینگ دارد. منتور به عنوان کسی که دانش و تجربه بیشتری دارد، نکات و آموزه‌هایی را در اختیار فرد قرار می‌دهد. در واقع منتورینگ رابطه میان دو نفر است که در آن، یکی از طرفین تجربه، مهارت و دانش بیشتری داشته و آن را با گذشت زمان در اختیار طرف دیگر قرار می‌دهد. به این ترتیب طرف دوم می‌تواند مسیر زندگی فردی یا شغلی خود را با اشتباهات کمتری طی کند.

مشاوره

در مشاوره به‌ جای ریشه‌یابی مشکلات موجود، راه‌حل‌هایی جهت مقابله با آنها ارائه می‌شود. مشاوره یک فرایند تعاملی میان مراجعه‌کننده و درمانگر است. طی جلسات مشاوره متخصص سعی می‌کند تا مراجع را درک و در حل مسائل و رفع مشکلات موجود به وی کمک کند.

مسیر یادگیری مهارت کوچینگ

پیشنهاد ثروت آفرینان به شما برای شروع یادگیری علم کوچینگ، دوره مقدماتی کوچینگ ثروت آفرینان است. با استفاده از این دوره آنلاین مفاهیم اولیه و کلاسیک کوچینگ را فرا خواهید گرفت و برای ورود به دوره ویژه کوچینگ سوئیسی آماده خواهید شد.


شروع دوره کوچ مقدماتی

نقشه راه کوچینگ

شروع دوره کوچ سوئیسی

همچنین اگر مفاهیم اولیه کوچینگ را قبلا فرا گرفتید و قصد دارید مهارت خود را در این زمینه توسعه دهید، میتوانید مستقیما دوره کوچینگ سوئیسی را آغاز کنید. در کوچ سوئیسی مفاهیمی مانند Self Coach، Business Coach و Business Development Coach به شما آموزش داده میشود.

سخن پایانی

ما امروز در مورد این سؤال که علم کوچینگ چیست؟ صحبت کردیم و این علم جذاب را به شما معرفی کردیم. در آخر نیز از علاقه مندان به این موضوع دعوت می کنیم که در دورۀ کوچینگ سایت ثروت آفرینان شرکت کنند تا بیش تر با کارایی های این علم آشنا شوند و بتوانند از قابلیت های آن به بهترین نحو ممکن استفاده کنند.

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در telegram

دیدگاهتان را بنویسید