سبد خرید
هیچ محصولی در سبدخرید نیست.
100% پرداخت مطمئن!
تومان 0
تفکر هوشمندانه چیست

هر آن چه که در خصوص روش های تفکر هوشمندانه باید بدانید

فهرست مطالب

ما در این قسمت از سایت ثروت آفرینان قصد داریم تا در خصوص تفکر هوشمندانه اطلاعات کاملی را در اختیار شما عزیزان قرار دهیم. این که تعریف هوش به چه معناست و روش های تفکر هوشمندانه چه چیزهایی است. پس تا به انتها با ما همراه باشید. ما در مقاله “برنامه ریزی ، تفکر هوشمندانه و مکتوب” توضیح دادیم که برای برنامه ریزی باید تفکر هوشمندانه و مکتوب داشت.

هوش چیست؟

هوش (intelligence) قدرت ذهن برای انجام دادن برنامه های ذهنی است. با استفاده از هوش می توان وقایع و مسائل را تحلیل و استدلال کرد و یا برای آنها راه جدیدی را ابداع نمود. داشتن هوش مستلزم آگاهی است و هر چه آگاهی شما بیشتر باشد، هوشمندانه تر می توانید کار و زندگی خود را مدیریت کنید. به طور کلی هوش از دید همه، یک ویژگی بسیار عالی است. با مشاهده عادت ها و عملکردهای خاصی که برخی افراد دارند، می توان فهمید که باهوش‌تر از بقیه هستند.

هوش و تفکر هوشمندانه

6 روش تفکر هوشمندانه

1. از اشتباهات خود درس بگیرید

هر کار اشتباهای که از روز تولد تا لحظه مرگ انجام می دهید، چیزی شبیه آزمون و خطاست و باعث تقویت حافظه شما می شود. یک بچه تا زمانی که زمین نخورد، راه رفتن را یاد نمی گیرد. انسان تا زمانی که حافظه خود را تقویت نکند، نمی تواند کار خود را به نحو بهتری انجام دهد. درواقع اشتباهات باعث اگاهی مغز می شوند، وقتی شما تصمیم می گیرید، سلول های عصبی فعال می شوند، و اگر این تصمیم به عملی اشتباه منجر شود، فعالیت عصب ها متعاقبا متوقف می شود. افرادی که تفکر هوشمندانه دارند، در چنین شرایطی تاثیر تصمیم اشتباه شان را در خاطر نگه داشته و به حافظه خود می سپارند که در آینده دیگر چنین تصمیم اشتباهی نگیرند.

ارزیابی دیدگاه ها و تفکر هوشمندانه

2. دیدگاه های خود را مجددا ارزیابی کنید

انیشتین در تئوری مشهور نسبیت عام خود می گوید: ما نمی توانیم مشکلات خود را با همان تفکر اولیه ایکسی حل کنیم که در ابتدا آن مشکل را ایجاد کرده ایم.
این مثال را برای استفان هاوکینگ هم می توانیم بیاوریم، او در ابتدا عقیده داشت هیچ چیزی نمی تواند از سیاه چاله خارج شود، اما بعدها خلاف تئوری اولیه او منتشر شد.
کسی که از تفکر هوشمندانه برخوردار است، مغز خود را نظم می دهد تا با وضعیت جدید و اطلاعات ورودی جدید منطبق شود، این کار باعث می شود با گذشت زمان، شما هر روز باهوش‌تر شوید.

3. از شکست چیزی بدست بیاورید

حتی باهوش‌ترین انسان ها اشتباه می کنند. وقتی ایده ای که تصویر می کردید یک نبوغ است ناموفق از آب در آمد، ممکن است حس حقارت و ناخوشایندی پیدا کنید، اما این اتفاق برای اکثر ما می افتد. افرادی که تفکر هوشمندانه دارند،با شکست قوی تر می شوند، آنها معتقدند اگر شکست وجود نداشت، موفقیت چندان هیجان انگیز نبود. آریانا هافینگتون، ناشر ۱۳ کتاب است، کتاب دوم او ۳۶ بار توسط ناشر رد شد، اما او با وجود این شکست درس گرفت و بعد از طریق کمپین های اینترنتی توانست یک میلیون دلار کسب کند.

یا J.K رولینگ بعد از اینکه کتاب های هری پاتر او ۱۲ بار رد شد، یکی از بهترین نویسندگان زمان خود شد. مطمئنا اگربه هافینگتون و رولینگ، اینقدر فشار وارد نمی شد، هرگز به چنین موفقیتی دست نمی یافتند که امروزدارند. ما در مقاله “چگونه شکست را شکست دهیم؟” به صورت کامل در خصوص موفقیت در شکست به صورت کامل صحبت کردیم.

تفکر هوشمندانه

۴. منتظر آمدن شانس نباشید، آن را برای خود بسازید

هیچکس به موفقیتی نرسید مگر با تفکر هوشمندانه. شانس چیزی نیست که منتظر باشی تا اتفاق بیافتد، شانس را باید ساخت. تصمیم گیری و تفکر هوشمندانه، مستلزم تلاش است. برای رسیدن به اهداف خود باید مطالعه کنید، تحقیق کنید، هوش مالی داشته باشید و کار کنید تا به هدف خود برسید. وقتی خالصانه و با تمام وجود کاری را انجام می دهید، می‌دانید که این کار سختی های خودش را دارد، اما شما را به هدفتان می رساند، اما نه به سادگی. علاوه بر این، رمز موفقیت در هر کاری، سخت کار کردن است.

۵. بر آنچه به آن اعتقاد دارید، پافشاری کنید

تفکر هوشمندانه یعنی فکر های قدیمی و کهنه را دور بریز و بر آنچه براساس تحقیق به آن معتقد هستی درست است پافشاری کن. افراد هوشمند می‌دانند چه وقت بر آنچه که اعتقاد دارند پافشاری کنند و به آن بچسبند حتی اگر در بدترین شرایط قرار بگیرند. افرادی که تفکر هوشمندانه دارند، مانند نوار لاستیکی انعطاف‌پذیر هستند و در هر شرایطی قرار بگیرند، خود را با آن وفق می دهند. تفاوت زیادی وجود دارد بین کسی که از ترس شکست کاری انجام نمی دهد، با کسی که با وجود خطر مسئولیت انجام کاری را به عهده می گیرد. اگر می‌دانید نظر شما درست است، روی نظر خود بیاستید.
آلبرت انیشتین می گوید: «زندگی مانند دوچرخه سواری است، برای آنکه تعادل آن را حفظ کنید، باید پا بزنید و ادامه دهید.» برای شانس خود بجنگید تا بدرخشید، حتی اگر دیگران از ایده ی شما انتقاد کنند.

پافشاری بر اعتقادات و تفکر هوشمندانه

۶. عمل گویاتر از زبان شخص است

همه ما می‌دانیم کردار و اعمال ما بهتر از زبان ما سخن می گوید. کسی که تفکر هوشمندانه دارد، به‌جای اینکه حرف بزند، عمل می کند و دارای هوش کلامی است. مطالعات نشان داده، ارزیابی خود، به اندازه ی ارزیابی شرکت کنندگانی که گفتگوها را تماشا می کردند، درست و دقیق نیست. اگر می خواهید مورد احترام و توجه جدی همکاران و دوستان خود قرار بگیرید، بگذارید سخت کوشی شما ارزش شما را اثبات کند.

همین امروز تبدیل به یک فرد باهوش شوید همه ما دوست داریم باهوش باشیم البته برخلاف آنچه ممکن است تصور کنید هوش خصیصه ثابت نیست که در بدو تولد تعیین شود. سخت کار کنید، برای موفقیت خود بجنگید و هر روز مغز خود را با چالش روبرو کنید تا پتانسیل و قدرت درونی خود را کشف کنید.

عمل و تفکر هوشمندانه

سخن پایانی

ما در این مقاله به صورت کامل در خصوص راه ها و روش های تفکر هوشمندانه اطلاعات کاملی را در اختیار شما قرار دادیم. تفکر هوشمندانه می تواند به شما برای رسیدن به موفقیت کمک کند و برای دستیابی به چنین تفکری می توانید در دوره استراتژی پیشرو موسسه ثروت آفرینان شرکت کنید. از اینکه تا اخر مقاله همراه ما بودید، سپاسگزاریم، برای دریافت اطلاعات تکمیلی می توانید به سایت ثروت آفرینان مراجعه کرده و همچین در دوره ها ثبت نام بفرمائید.

 

 

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در telegram

دیدگاهتان را بنویسید