سبد خرید
هیچ محصولی در سبدخرید نیست.
100% پرداخت مطمئن!
تومان 0
باور های محدود کننده

باورهای محدود کننده، جلوی پیشرفت را می گیرد

فهرست مطالب

باورهای محدود کننده چیست؟

باورهای محدود کننده مجموعه ای باورهایی هستند که از طریق افکار غالب تکرار شده و به باوری تبدیل شده و در نهایت به ناکامی مبدل می شوند. منظور از باورها همان فکرهای تکراری هستند که در طول روز بارها و بار ها به ذهن ما خطور می کند و ما را به فکر فرو می برد . فکری که نهایت هدف آن ناکامی و شکست می باشد. باورهای غلط اجتماعی می تواند مشکلات زیادی را در زندگی برای انسان به وجود آورد.

تاثیر باورهای محدود کننده در زندگی

تاثیر باور های محدود کننده در زندگی

افکار محدود کننده از ذهن ما ساخته می شود، در صورتی که هیچ محدودیتی در جهان آفرینش وجود ندارد و برای همه افراد به همان اندازه که بخواهند همه چیز موجود می باشد. افکار و باورهای محدود کننده سبب انتقال ارتعاشات ذهنی منفی می شوند و همین امواج ارتعاشات منفی ذهن ما موجب ایجاد مانعی بسیار بزرگ در برابر رسیدن به اهداف و آرزوها می باشد، باعث می شود اصلا به خودمان زحمت حرکت دادن به سمت اهداف ندهیم و صرفاً جهان را محدود ببینیم.

لیست باورهای غلط

ما در زندگی باورهای غلط داریم که گاه و بیگاه با آن روبرو می شویم. این باورها می تواند سد عظیمی در برابر پیشرفت انسان باشد. هرکدام از این باورهای فردی می تواند باعث ایجاد باورهای غلط اجتماعی شود و درون جامعه نفوذ کند. برخی از این باورهای غلط شامل موارد زیر است:

  • همیشه شکست می خورم
  • استعدادی ندارم
  • انسان موفقی نمی شوم
  • شانسی برای پیروزی ندارم
  • نمی‌توانم به استعدادم برسم

این ها برخی از باورهای غلطی است که بسیاری از انسان ها در زندگی با آن دست و پنجه نرم می کند. این باورهای غلط در صورتی که افزایش پیدا کند، می‌تواند مشکلات روانی مانند افسردگی را برای افراد به وجود آورد. این ها معمولا باورهای غیرعلمی است که هیچ منطقی پشت آن وجود ندارد. باورهای غلط می توانند به صورت مستقیم بر کسب و کار شما تاثیر گذاشته و سد راهی برای ثروت آفرینی شوند.

شناسایی باورهای غلط اجتماعی

شناسایی باور های غلط اجتماعی

روش‌های زیادی برای شناسایی باورهای غلط اجتماعی وجود دارد که با استفاده از آن می توان مشکلات بسیاری را در آینده درمان و در برخی موارد پیشگیری کرد.

تردید در فعالیت ها

بسیاری از افراد پیش از انجام کار تردید دارند که می توانند این فعالیت را انجام دهند یا نه؟ این تردید می تواند زمینه ای را فراهم کند که بهتر است به دلیل این که نمی توان کار را به پایان برسانیم دست از کار بکشیم.

پیش بینی های منفی از کار

در بسیاری از موارد افراد نسبت به آینده فعالیت هایشان حساس هستند. معمولا پیش بینی این فعالیت ها همراه با دید منفی است.

این ها مواردی است که اگر در افراد جامعه رسوخ کند، می تواند تبدیل به باورهای غلط اجتماعی شود.

عوامل سازنده باورهای محدود کننده

عوامل سازنده باور های محدود کنندهالف) عوامل محیطی موثر بر باورهای محدود کننده

بسیاری از باورهای غلط و منفی از همان دوران کودکی در محیط خانواده، مدرسه و یا اجتماع شکل می گیرد. جملاتی مثل تو نمی توانی، تو خیلی ترسو هستی، تو آدم ضعیفی هستی، تو بی عرضه ای، همیشه خرابکاری می کنی، اینها جملاتی هستند که شاید اکثر افراد به کرات در دوران کودکی از خانواده یا همکلاسی ها یا معلم خود شنیده باشند. مغز در دوران کودکی چون در حال رشد است آمادگی پذیرش هر حرف و عمل را دارد که به صورت فیلم در مغز ثبت و ضبط می‌شود و در ضمیر ناخودآگاه شخص قرار میگیرد. در آینده کودک تاثیر زیادی می گذارد و به باورهای منفی بازدارنده تبدیل می گردد.

ب) خود کم بینی

بسیاری از ما خودمان را محقق زندگی خوب، پول، موفقیت، شغل های با درآمد بالا و اساساً شرایط اجتماعی خوب نمی دانیم. چرا که فکر می کنیم این ها همه متعلق به افراد دیگر است و ما توانایی و شایستگی رسیدن به آنها را نداریم و در واقع باور نداریم که ما هم می توانیم زندگی سرشار از آرامش، موفقیت و جایگاه خوب اجتماعی داشته باشیم.

ج) نداشتن مهارت

یکی از عواملی که باعث می شود که از انجام کاری مایوس و ناامید شویم، نداشتن اطلاعات کافی در رابطه با آن موضوع است و همین باعث می شود که فکر کنیم ما نمی‌توانیم آن کار را انجام دهیم. در صورتی که نداشتن اطلاعات را می‌توان با تحقیق و یادگیری آن موضوع حل کرد.

چگونه می توان باورهای محدود کننده را شناسایی کرد؟

شناخت باور های محدود کننده

روش بسیار ساده ای برای تشخیص باور های محدود کننده وجود دارد. باید سری به وجود خودمان برنیم و با برداشتن یک قلم و کاغذ فکر کردن و گفتگو با خودمان باورهایی که فکر می کنیم محدود کننده هستند و فعل نتوانستن و ناکامی را دارا هستند یادداشت کنیم و با آنالیز کردن فکر مثبت مقابل آن را جایگزین کنیم. مثالی ساده : ” من نمی توانم این کار را انجام دهم، چون… “.
به یاد داشته باشید هر وقت در جملات و کلمات خودتان از عبارات ”اما” و ”چون” یا ”زیرا” استفاده کردید، علائم خطری است برای شما این جای کار است که شما باید بدانید باورهای محدود کننده را به کار گرفتید.

چگونه باورهای محدود کننده را نابود کنیم؟

ما تا اینجا به شناسایی باورهای محدود کننده پرداختیم. با باورهای محدود کننده آشنا شدیم. حال می خواهیم به این مسئله بپردازیم که چگونه باورهای منفی و محدود کننده را به باورهای مثبت تغییر دهیم. برای تغییر باورهای محدود کننده و منفی به باورهای مثبت و غیر بازدارنده راههای مختلفی وجود دارد. در ادامه به بررسی این راهکارها می پردازیم.

الف) بازیابی ذهن

درست است که محیط زندگی دوران کودکی ما باعث ایجاد باورهای غلط اجتماعی در ضمیر ناخودآگاه ما شده است، اما باید بدانیم که این باورها با تمرین و تکرار قابل تغییر هستند. کافی است که هر شخصی با توجه به محیط پیرامون خود بداند که چه باورهایی برایش محدودکننده هستند. بنابراین در هر سنی که هستید کافی است به این باور برسید که می‌خواهید تغییری اساسی در زندگی خود ایجاد کنید و سپس می توانید با تکرار و تمرین باورهایتان را از منفی به مثبت تغییر دهید. برای این کار، مطالعه کتاب “اثر مرکب” اثر معروف “دارن هاردی” را مطالعه نموده باشید که در مورد تغییر عادت‌های غلط و منفی به عادت های درست صحبت می کند.

ب) به دست آوردن دانش و مهارت در زمینه مورد نظر

راه های مبارزه با باور های محدود کننده

همانطور که گفتیم، یکی از عواملی که باعث می‌شود احساس شکست کنید و باور کنید که نمی توانید، نداشتن اطلاعات کافی در زمینه هدف است. اما این نیز راه حل دارد. شما می توانید در دوره‌های آموزشی مرتبط با مهارت مورد نظرتان شرکت کنید و یا کتاب‌هایی در رابطه با آن مطالعه نمایید تا اطلاعات کافی در این زمینه به دست آورید.

ج) افکار مثبت جایگزین پیش‌بینی های منفی

شاید برای بسیاری از ما اتفاقاتی افتاده باشد که خود را دست کم گرفتیم. ضرب المثل معروفی هست که می‌گوید از هر چه بترسیم به سرمان می‌آید. این نتیجه افکار و باورهای منفی ما می باشد. چون دنیا متشکل از امواج است و هرچه را به کائنات بدهیم همان را دریافت می کنیم. بنابراین راه کار ساده ای که وجود دارد این است که به جای آن افکار منفی، افکار مثبت را جایگزین کنیم. زندگی کردن در رویای اتفاقات آینده، باعث جذب افکار و باورهای مثبت می شود. بنابراین سعی کنید در رابطه با اتفاقات زندگیتان تا جایی که می‌توانید رویاپردازی کنید و نگرانی از بابت اتفاقی که هنوز رخ نداده نداشته باشید.

د) کمک گرفتن از یک کوچ

توانایی انسان ها خیلی زیاد است و اگر بخواهیم واقعیت را بیان کنیم، توانایی انسان ها بی نهایت است. اما باورهایی که برای افراد شکل گرفته است، این توانایی را محدود می کند. مربی می خواهد به این باورها نفوذ کند و با نشان دادن این باورها به فرد توانایی ها را گسترش دهد و به فرد خودش را با یک قدرت بی نهایت نشان دهد.

کوچینگ بر این باور است که فرد نیازی به اطلاعات بیشتر ندارد و خودش پاسخ سوالات را دارد. مهم ترین وظیفه یک کوچ این است که فرد را به پاسخ سوالی که دارد هدایت کند. اگر باور فرد نسبت به خودش، نسبت به جهان هستی، نسبت به مسئله و چالش و نسبت به خدای مهربان تغییر کند، خروجی ها و نتایج تغییر می کنند.

تمام تمرکز کوچینگ نفوذ به باورها است

اگر فرد به باورهای خودش آگاه شود و به صورت ارادی باورهای جدیدی که به او کمک می کند انتخاب کند، کوچینگ به هدف خود رسیده است. تمام تلاش کوچینگ این است که باورهای مراجع را بشناسد و با گوش دادن موثر و بازخورد دادن به فرد کمک کند که باورهای محدود کننده خود را تغییر دهد. تغییر باورها باعث تغییر هویت و شخصیت فرد می شود. زمانی که شما تبدیل به یک فرد دیگر شوید نگاه شما، باور های شما و نتایج شما تغییر می کند.

نتایج فرد رابطه مستقیم با باورهای فرد دارد. بنابراین کوچینگ تمام تلا ش خود را می کند که با شناسایی باورهای فرد و تغییر آنها نتیجه و دستاورد فرد را تغییر دهد. کوچینگ علم تغییر است و تغییر را در عمیق ترین لایه ایجاد می کند. پس با کوچینگ در زندگی خود بدرخشید.

نتیجه گیری

امروزه باورهای غلط اجتماعی در سرتاسر دنیا در حال رشد و افزایش است. اگر در ابتدا با باورهای غلط اجتماعی به صورت منطقی برخورد نشود. این باورها به فرهنگ تبدیل می شود. متاسفانه بسیاری از روانشناسان باروهای غلط روانشانسی را رواج داده اند که کار را مشکل می کند. اگر شما مانند بسیاری از افراد علاقه به از بین بردن باروهای غلط اجتماعی دارید، در دوره فرا آگاه شرکت کنید. این دوره در سایت ثروت آفرینان موجود است.

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در telegram

دیدگاهتان را بنویسید